parsooco@yahoo.com

سایلنسر
طراحی انواع سایلنسرها و تجهیزات آکوستیک

سایلنسر (صدا خفه کن) جهت کاهش سروصدا و نویز ناشی از خروج بخار و سایر گازها به اتمسفر مورد استفاده قرار می‌گیرند. سایلنسرها قطعات سفارشی هستند که بنا به درخواست مشتری طراحی و ساخته می­‌شوند.

گروه صنعتی پارسیان ثریا سازان با تکیه بر دانش بومی و انجام تحقیقات علمی توانسته است به تکنولوژی طراحی و ساخت انواع سایلنسرها دست پیدا کند و با بهره­ گیری از بانک اطلاعاتی قوی خود و نیز استفاده از به روزترین دستگاه‌ها در کمترین زمان بهترین محصول را به مشتریان خود عرضه کند. 

سایلنسر تخلیه (Ventilation Silencer)

صدا خفه‌کن وسیله‌ای است برای کاهش صدای ناخواسته ایجاد شده توسط جریان گاز یا بخار در خط لوله که مستقیماً به جو تخلیه می‌شود. این نویز می‌تواند به دلیل عبور جریان با سرعت بالا از یک شیر و یا توربولانسی ایجاد شده در جریان اطراف هر مانعی درون خط لوله که به طور ناگهانی مسیر جریان را محدود یا تغییر می‌دهد ایجاد شود.

صدا خفه‌کن‌ها کاربردهای گسترده‌ای در دریچه‌های تخلیه فشار قوی، دریچه‌های تخلیه بخار، خروجی‌های شیر اطمینان و … دارند.

نویز ایجاده شده در هنگام تخلیه گاز تابعی از فشار و دمای جریان بالادست، نوع گازی که تخلیه می‌شود، اندازه و نوع شیر و همچنین نحوه لوله کشی است.

هر صدا خفه‌کن برای کاهش سطح نویز، به معیارهای سطح فشار صوتی مورد نیاز در یک فاصله معین از صدا خفه‌کن، نیاز دارد. به همین دلیل است که صدا خفه‌کن‌ها به ندرت دارای کاتالوگ انتخابی هستند.

در هر سیستم تخلیه بخار یا گاز، انتشار اولیه انرژی نویز در خروجی به اتمسفر اتفاق می‌افتد. با تصب صدا خفه‌کن در خط لوله یا در دهانه خروجی آن، این نویز را قبل از فرار به محیط خفه می‌کنند.

جهت طراحی صدا خفه‌کن‌ها، دو اصل اساسی کاهش نویز استفاده می‌شود. اصل اول، بخش عکس العملی (دیفیوزر) برای کاهش فرکانس صدا به فرکانس‌های پایین است. اصل دوم، جذب نویز شنیداری با فرکانس بالا در مواد جاذب صدا است.

دیفیوزر فشار انبساط گاز خروجی به اتمسفر را کنترل کرده و یک جریان یکنواختی را در محفظه جذب صدا پخش می‌کند و در نهایت در قسمت جذب صدا نویزهای ایجاد شده توسط عایق های صوتی گرفته می‌شوند.

سایلنسر تهویه (HVAC Silencer)

نویز به طور کلی به عنوان صدای ناخواسته پذیرفته شده است. نویز در سیستم تهویه یک پدیده بسیار پیچیده و متنوع است. در سیستم تهویه معمولا منابع زیادی به طور همزمان نویز تولید می‌کنند که جدا کردن این منابع را از یکدیگر ممکن است دشوار کند. با این حال، بسیار مهم است که بتوان آنها را از هم جدا کرد تا صدا خفه کننده مناسب نصب شود.

منابع نویز

منابع نویز در یک سیستم تهویه را می‌توان به طور تقریبی به مناطق اصلی زیر تقسیم کرد

  1. صدای فن
  2. صدای کانال
  3. سر و صدای دمپرها، نشتی ها و غیره
  4. سر و صدای ساختمان

یک رویکرد کلیدی برای کنترل نویز، تقسیم هر مشکل به اجزای اساسی آن است. این مفهوم منبع – مسیر – گیرنده است. تمام مشکل کنترل نویز را می‌توان به منبع ایجاد نویز، مسیر انتقال نویز و گیرنده‌ای که نویز را می‌شنود تقسیم کرد. گزینه‌های مختلفی برای کاهش نویز در هر بخش وجود دارد. مطلوب‌ترین و موثرترین گزینه کاهش نویز در منبع است. انتخاب تجهیزات کم صداتر می‌تواند بسیاری از مشکلات نویز را حتی قبل از شروع آنها از بین ببرد. انجام اصلاحات در طول مسیر گزینه بعدی است و می‌تواند شامل صدا خفه کن، موانع، جاذب‌ها یا گزینه‌های دیگر باشد. آخرین راه حل معمولاً در بخش گیرنده است، که استفاده از محافظ‌های شنوایی برای مواجهه با صدای بلند است.

سایلنسر اگزوز (Exhaust Silencer)

صدای اگزوز یکی از منابع اصلی سر و صدا در نصب هر موتور است. هدف استفاده از صدا خفه‌کن کاهش صدای اگزوز قبل از رها شدن در جو است. صدای اگزوز ناشی از انتشار متناوب گاز فشار بالا خروجی از سیلندرهای موتور است که باعث نوسانات شدید فشار گاز در سیستم اگزوز می‌شود. این موضوع نه تنها منجر به تخلیه نویز در خروجی اگزوز می‌شود، بلکه به ساطع شدن نویز از لوله اگزوز و سطوح صدا خفه کن نیز منجر می‌شود. طراحی خوب و سازگار با سیستم، به میزان قابل توجهی نویز ناشی از این منابع را کاهش می‌دهد. صدا خفه کن سهم عمده‌ای در کاهش صدای اگزوز دارد. میزان کاهش نویز مورد نیاز به عواملی مانند نوع برنامه، ثابت یا متحرک بودن آن و وجود مقررات قانونی در مورد انتشار صدا بستگی دارد. به عنوان مثال، سر و صدای بیش از حد در یک بیمارستان یا منطقه مسکونی غیر قابل پذیرش است، اما ممکن است در یک ایستگاه پمپاژ دور افتاده قابل قبول باشد.

سایلنسر در مسیر (In Pipe)

نوع دیگری از صدا خفه‌کن‌ها وجود دارد که در مسیر جریان نصب می‌شود. هدف از نصب آن کاهش نویز جریان است که باعث ایجاد لرزش، صدای بد و غیره در لوله کشی می‌شود. صدا خفه‌کن نوع PIPE یک طراحی اتلاف کننده کلاسیک است که با استفاده از انواع مختلف مواد مصنوعی یا پشم‌های معدنی انرژی نویز را جذب می‌کند. هنگامیکه که امواج صوتی از فضای بین کوچک جاذب‌ها عبور می‌کنند، اصطکاک چسبناک حاصله انرژی صوتی را با تبدیل کردن گرما از بین می‌برد.

گروه صنعتی پارثکو با طبقه بندی انواع صدا خفه‌کن‌های نوع Pipe در سایزهای مختلف، مشتریان خود را در انتخاب هر چه سریعتر سفارش خود کمک می‌نماید.

خدمات پيشنهادی ما

بازارهای هدف ما

متخصيين پارثكو (Parsooco) می‌تواند راه‌حل‌های کنترل احتراق و انتشار گازهای گلخانه‌ای را در هر کجا که پالايش هیدروکربن انجام می‌شود، ارائه دهند. مشتریان می‌توانند تجهیزات و خدمات ما را در زمينه انرژی و فرآیندهای بالادستی، میانی و پایین ذستی نفت و گاز بیابند.

ما همچنین محصولاتمان را به سایر صنایع مانند ایستگاههای بارگیری و ذخیره سازی، داروسازی، کربن سازی، کارخانجات خمیر و کاغذ، فرآوری مواد غذایی و سایر موارد پیشنهاد می‌دهیم.